dişi köpek kısırlaştırma
Hastalıklar

Genel Köpek Bakımı

 • DAVRANIŞLAR
 • Bütün köpekler vahşi kuzenlerinin soyundan gelmektedir ve kurtlarda görülen birçok özelliği paylaşmaktadırlar. Özellikle köpekler ve yavru köpekler, düşük çatılı küçük, rahat bölgelerde daha güvenli hissetmekte ve böylece eğitim başarısı için ellerinden gelenin en iyisini yapmaktadırlar.

  Köpekler sürü halinde yaşarlar ve yalnız kalmaktan zevk almazlar. Sekizinci haftaya kadar ailesi ile birlikte kalan yavrular, kolayca insan ailelerine katılabilirler. Her ailenin bir lidere ihtiyacı var. İdeal olarak tüm insan aile bireyleri, köpekten önde olmalıdır. Köpeğiniz lider olmamalı, çünkü bu saldırganlık veya diğer baskın görüntülere neden olabilir.

 • Köpek getirmeden önce evde olması gerekenler
 • Mama, su ve mama kapları, tasma, yaka, eğitim kutusu, fırça, tarak ve köpek çiğneme oyuncakları gerekecektir.

 • Temizleme
 • Güvenli (çitle çevrili) bir alanda olmadığınız sürece, dışarıda olduğunuz zamanlarda köpeğinizi tasma ile gezdirin. Köpeğiniz bir komşusunun çiminde, kaldırımda veya başka bir halka açık yerde tuvaletini yaparsa lütfen temizleyin.

 • Besleme
 • 8 ila 12 haftalık köpek yavrularına günde dört öğün yemek gerekir. Üç ila altı aylık yavruların günde üç öğüne ihtiyacı vardır. Altı aydan bir yıla kadar olan yavrular günde iki öğün yemek ister. Köpeğiniz bir yaşındayken, günde bir yemek genellikle yeterlidir. Bazı köpekler (büyük olanlar ya da şişme eğilimli olanlar gibi) için iki küçük yemek yemeye devam etmek daha iyidir. Prim kalitesinde kuru gıda, dengeli bir diyet sağlar ve su, et suyu veya bazı konserve gıdalarla karıştırılabilir. Köpeğiniz yazlık peynir, yumurta, meyve ve sebze yemekten hoşlanabilir ancak bu ilavelerin köpeğinizin günlük besin alımının yüzde 10'undan fazlasını kaplaması gerekmez.

  Yavru köpeklere günde iki ila dört kez kaliteli marka bir köpek yemi (genel markalardan kaçının) verilmelidir. Bununla birlikte, yavruların vitamin ve mineral dengesizliklerine, kemik ve diş problemlerine maruz kalmasına ve obezite kadar çok seçici beslenme alışkanlıklarına neden olabileceğinden "insan yiyeceğini" sınırlandırın. Her zaman temiz, taze su bulundurun. Yiyecek ve su kaplarını sık sık yıkayın.

 • Egzersiz
 • Her köpek, zihinsel ve fiziksel uyarı için günlük egzersize ihtiyaç duyar. Uygun miktar, cins türüne, yaşına ve köpeğinizin sağlık durumuna bağlıdır. Yeterli egzersiz yapmak köpeğinizin sağlığını iyileştirir ve aşırı yıpranmış köpeklerde yaygın olarak görülen hane çökmesi ve diğer davranış problemlerini önler.

 • tüy Bakımı
 • Köpeğinizin temiz kalmasına yardımcı olabilirsiniz ve sık sık fırçalamanız ile tüy dökülmesini azaltabilirsiniz. Sıcak havalarda günlük pire ve kene kontrol edin. Çoğu köpeğin yılda birkaç kez yıkanmasına gerek yoktur. yıkanmadan önce, kürkten gelen tüm pislikleri tarayın veya kesin. Tüm sabunu deriden dikkatlice durulayın.

 • Taşıma
 • Küçük köpeklerin, bazen "kucak köpekleri" olarak anılması çok rahat taşınmalarındandır. Alman Çoban köpeği gibi daha büyük ırklar genellikle kaldırılamayacak kadar büyüktür. Bir köpek yavrusunu veya küçük bir köpeği taşımak isterseniz, bir elini köpek göğsünüzün altına yerleştirin; ön kolunuz ya da diğer eliniz arka bacaklara ve kıç tarafınıza destek verir. Asla köpeklerini veya küçük köpeğinizi ön ayak, kuyruk veya boynun arkasından kaldırmaya veya tutmaya çalışmayın. Büyük bir köpeği kaldırmanız gerekiyorsa, göğsünüzü tek kolla ve arka ucunu diğeri ile destekleyerek, alt taraftan kaldırın.

 • Barınma
 • Evcil hayvanınızı, hastalıklardan uzak tutmak için sıcak ve sakin bir yer sağlamanız gerekecek. Bir köpek yatağı almak ya da ahşap bir kutudan bir tane yapmak isteyebilirsiniz. Yatak içine temiz bir battaniye veya yastık yerleştirin. Köpeğin yatak takımlarını sık sık yıkayın. Köpeğiniz açık havada çok zaman harcıyorsa, sıcak havalarda gölge ve bol miktarda soğuk su ve soğuk olduğunda sıcak, kuru ve kapalı bir barınak sağlamanız gerekecektir.

 • Lisanslama ve Kimlik
 • Topluluğunuzun lisanslama yönetmeliklerini izleyin. Lisansınızı aldığınızda, köpeğinizin yakasına yapıştırdığınızdan emin olun. Bir köpek ruhsatı, kimlik etiketi, implante edilmiş mikroçip veya dövme, kayıp olursa köpeğinizin geri dönüşünü sağlamaya yardımcı olabilir. Eğitimli İyi bir evcil hayvan canı sevindirir. Fakat eğitimsiz olduğunda, köpeğiniz beladan başka bir şey olmaz. Köpeğinize temel bilgiler vermek, "otur", "kalk", "gel", "getir", "yat", "sus" ve "bırak" hem köpeğiniz hem de komşularınızla olan ilişkinizi geliştirecektir. Köpek yavrularına temel oturma ve emirler vermeyi öğretmeye başlayın. Az miktarda yiyeceği ödül olarak kullanın. Veteriner hekiminiz yeterince aşılandığına inandığında, yavruları ileri seviye eğitim derslerine kaydedilebilir. ŞİMDİ köpek davranışlarınızı öğretmeye başlayın!

 • Sağlık
 • Köpeğiniz hasta veya yaralıysa bir veterinere götürün. Onu her yıl tam muayene için veterinere götürün, kalp atış ve kan testi yapın.

  Kalp solucanı Bu parazit kalpte yaşar ve sivrisinekler tarafından köpekten köpeğe geçilir. Kalp virüsü enfeksiyonları ölümcül olabilir. Köpeğinizin her baharda karaciğer sperması için kan testi yapması gerekir çünkü enfeksiyonları bir önceki yıldan tespit etmek önemlidir. Sivrisinek mevsimi boyunca verilen aylık bir hap (ülkenin farklı bölgelerinde değişiklik gösterir) köpeğinizi koruyacaktır. Kışın evcil hayvanınızla birlikte güneye çıkarsanız, köpeğiniz yolculuk sırasında koruyucu tıpta olmalıdır. Bazı daha sıcak bölgelerde, veteriner hekimler, yıl boyunca koruyucu yem solucanı ilaçları önermektedir

 • Diş Sağlığı
 • Köpeklerin bebekleri dört ila yedi aylık dönemlerde dişlerini kalıcı dişlerle değiştirir. Dişlerini köpek diş macunu veya haftada bir veya iki kez bir fırıncı-soda ve su macunu ile temizleyin. Bir çocuğun yumuşak diş fırçası, gazlı bez veya parmağınızın üzerine uzatılmış naylon külotlu çorap kullanın. Bazı köpekler periodontal hastalık geliştirirler, diş ile dişeti arasında enfeksiyon cebi bulunur. Bu ağrılı durum diş kaybına neden olabilir ve vücudun geri kalanında bir enfeksiyon kaynağıdır. Veteriner hekimler dişleri köpeğinizin sağlık programının düzenli bir parçası olarak temizleyebilir.

 • Pireler ve Keneler
 • Köpekler için sıcak mevsimlerde pireler ve keneler için yaptıkları günlük tetkikler önemlidir. Pireleri bulmak ve çıkarmak için bir pu tarağı kullanın. Pire ve kene kontrolünde birkaç yeni yöntem var. Bu ve diğer seçenekler hakkında veteriner hekiminize konuşun.

 • İlaçlar ve Zehirler
  1. Herhangi bir reçetesiz ilaç veya reçeteli ilaç kullanma hakkında bir veterinerle görüşün.
  2. Köpeğine çikolata vermeyin.
  3. Köpeğinizin fare zehirine veya diğer rodentisitlere erişimi olmadığını kontrol edin.
  4. Hayvanınızın zehirli bir madde içtiğinden şüpheleniyorsanız, veteriner hekiminizi arayın.

 • Aşılama
  1. Aşılar hayvanları ve insanları spesifik viral ve bakteriyel enfeksiyonlardan korur. Onlar bir tedavi değildir. Evcil hayvanınız doğru aşı olmadığı için hasta oluyorsa, aşı, refakatçinizin hayvanı iyileştikten sonra verilmelidir.
  2. Bebekler 2, 3 ve 4 aylıkken ve daha sonra yılda bir kez kombine aşı ile (5: 1 olarak anılır) aşılanmalıdır. Bu aşı köpekleri distemper, hepatit, leptospiroz, parvovirüs ve parainfluenza'dan korur. Bir köpek yavrusu aşı programı dört aydan önce tamamlanamaz. Rottweiler, Doberman pinschers ve American Staffordshire terrier / pit boğa bebeklere kadar aşı yapılmalıdır. Dört ya da beş aydan daha eski bir aşılanmamış köpeğiniz varsa, köpek iki ila üç hafta aralıklarla iki aşı dizisine ihtiyaç duyar ve onu yıllık aşılar takip eder. Köpeğinizi veya aşılanmamış köpeğinizi dışarıda yürümeyin veya son aşılamasından birkaç gün sonrasına kadar bir hayvan hastanesinin tabanına koymayın.
  3. Kuduz aşılarıyla ilgili bilgi için yerel bir veterinerle iletişime geçin. İlk kuduz aşısı, bir yıl sonra her üç yılda bir aşı ile takip edilmelidir.
  4. Bazı durumlarda köpekler için diğer aşılar uygundur. Köpeğinizin veteriner hekimi size bu aşıları anlatabilir.

 • Solucanlar
 • Köpekler için, hatta kentsel alanlarda, solucanlara maruz kalma ve olası istila. Enfekte köpeklerde bağırsak solucanları tarafından üretilen ve dışkılarından geçen mikroskopik yumurta diğer köpekler için bir enfeksiyon kaynağı oluşturur. Köpekleri sıklıkla etkileyen çeşitli solucanlar ve birkaç mikroskopik parazit vardır. Bunların çoğu dışkıda görülmediğinden, mikroskobik dışkı değerlendirme, köpek veya köpeklerin bağırsak solucanları ve diğer parazitleri kontrol etmesinin tek tatmin edici yoldur. Çoğu köpek, hatta iyi evlerdeki sağlıklı annelerden, yuvarlak solucanlar veya kanca kurtçıkları taşır. Tüm yavru köpekler dışkı değerlendirme ne olursa olsun bir veteriner tarafından kontrol edilmelidir.

 • Ek bilgi:
  1. Bir köpeğin ortalama ömrü, cins türüne, büyüklüğüne, genetik ve bakımına bağlı olarak 8 yıldan 16 yıla kadar değişir.